TEKNOCİX

Teknoloji Paylaşım Merkezi Ve İndirme Sitesi
 
AnasayfaAramaKayıt OlGiriş yap

 

  Yeni ÖSS Sistemi (YGS VE LYS) - Güncel + Ayrıntılı Sunum Eklendi! | 2. Konu

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Altay
Site Sahibi
Site Sahibi
Altay

 Yeni ÖSS Sistemi (YGS VE LYS) - Güncel + Ayrıntılı Sunum Eklendi! | 2. Konu Shanex12
 Yeni ÖSS Sistemi (YGS VE LYS) - Güncel + Ayrıntılı Sunum Eklendi! | 2. Konu Shanex12
Doğum tarihi : 09/06/92
 Yeni ÖSS Sistemi (YGS VE LYS) - Güncel + Ayrıntılı Sunum Eklendi! | 2. Konu Shanex12
Nerden : Konya
 Yeni ÖSS Sistemi (YGS VE LYS) - Güncel + Ayrıntılı Sunum Eklendi! | 2. Konu Shanex12
Cinsiyet : Erkek Yaş : 27
 Yeni ÖSS Sistemi (YGS VE LYS) - Güncel + Ayrıntılı Sunum Eklendi! | 2. Konu Shanex12
Mesaj Sayısı : 125
 Yeni ÖSS Sistemi (YGS VE LYS) - Güncel + Ayrıntılı Sunum Eklendi! | 2. Konu Shanex12
Puan : 0
 Yeni ÖSS Sistemi (YGS VE LYS) - Güncel + Ayrıntılı Sunum Eklendi! | 2. Konu Shanex11

 Yeni ÖSS Sistemi (YGS VE LYS) - Güncel + Ayrıntılı Sunum Eklendi! | 2. Konu Empty
MesajKonu: Yeni ÖSS Sistemi (YGS VE LYS) - Güncel + Ayrıntılı Sunum Eklendi! | 2. Konu    Yeni ÖSS Sistemi (YGS VE LYS) - Güncel + Ayrıntılı Sunum Eklendi! | 2. Konu Icon_minitimeCuma Nis. 15, 2011 6:29 am

2011 YGS VE LYS (4 Nisan 2011 tarihinde güncellenmiştir)


2011 ÖSYS Başvuru Kılavuzu: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

2011 YGS Soru ve Cevapları:
Not: Dosyaları açabilmeniz için bilgisayarınızda PDF uzantısını açan program yüklü olmak zorundadır...

Acrobat Adobe Reader indirmek için:
[URL="http://get.adobe.com/reader/"]Adobe - Adobe Reader download - All versions[/URL]
Foxit Reader indirmek için:
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


Türkçe:
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Sosyal: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Matematik: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Fen: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Cevap Anahtarı: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


YGS-LYS 2010 Puan Hesaplama Modülü: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Hesaplama Modülü Excelde hazırlanmıştır. 2010 YGS'de testlerde ortaya çıkan standart sapma kullanılarak hazırlanmıştır. Bu nedenle 2010 YGS puan hesaplamasında birebir uygunluk gösterir.

Yalnız 2011 YGS'de testlerde daha farklı başarı oranları çıkacağından 2011 standart sapmalarıfarklı olacaktır. Bu nedenle 2011 YGS'de alacağanız puanları birebir ortaya koyamaz. Sadece alacağınız puanı çok yakın bir şekilde hesaplamanızda size yardımcı olması amacıyla burada paylaşıma sunulmuştur.Ayrıntılı YGS ve LYS sunumu indir:
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Not:
Sunum 4 Nisan 2011 itibariyle güncellendi. Güncellemede 2011 LYS Başvuru tarihleri ve bazı bilgiler güncellendi. Ayrıca İlerleyen zamanda 2011 YGS analizi de eklenecektir.


2010 YGS konu analizi:
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

2010 LYS-1 ve LYS-2 konu analizi (Sayısal öğrenciler için): [URL="http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/lys1-2.%28fen%29.analizi.site.bmp"][Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

2010 LYS-1 ve LYS-3 konu analizi (TM öğrenciler için): [URL="http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/lys1-3.%28tm%29.analizi.site.bmp"][Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Not: YGS ve LYS konu analizinde testlerde hangi konudan kaç soru geldiği yer almaktadır.2010 YGS Kılavuzu indir: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Kılavuz ana sayfa: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


2010 ÖSYS Yükseköğretim ve Kontenjanlar Kılavuzu indir: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


YGS-LYS Müfredatını indir (Excel): [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Farklı tablo: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


2010 YGS puan hesaplaması sonucu oluşturulmuş YGS Ham puan ve netler tabloları: Örneğin 250 YGS-1 puanı için kaç net gerekir. Ya da YGS-5 için kaç net gerekir. Gibi 250 ham YGS-1, 2, 3, 4, 5, 6 puanlarını gösteren net sayıları tablo olarak yer almaktadır. Bu tablolar hesaplamalarla uğraşmaktan kurtulup karşınızda hazır netleri gösterme adına yapılmış bir çalışmadır.

YGS-1 ve 2 (Eski ismi Sayısal-1) ham puanları gösteren netler tablosu:
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

YGS-3 ve 4 (Eski ismi Sözel-1) ham puanları gösteren netler tablosu:
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

YGS-5 ve 6 (Eski ismi Ea-1) ham puanları gösteren netler tablosu:
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]2010 ÖSYS Puanları:
2010 ÖSYS sonrasında ortaya çıkan puanlar şunlardır...

Bilgisayarınıza indirmeden ÖSYM sitesinden bakmak istiyorsanız şu linki kullanınız: [URL="http://osyspuanlari.osym.gov.tr/default.aspx"]..::ÖSYS YÜKSEK ÖĞRETİM PROGRAMLARININ MERKEZİ YERLEŞTİRMEDEKİ EN KÜÇÜK VE EN BÜYÜK PUANLARI ::..[/URL]

PDF Dosyası şeklinde bakmak veya indirmek için
4 yıllıklar (Tablo4): [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

2 yıllıklar (Tablo 3A): [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Sadece ÖSS puanına göre alınan 2 yıllıklar (Tablo 3B): [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Önemli Not-1:
Bu yazı 2011 YGS kılavuzu ve 2010 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna ait kesin bilgileri içerir.

Önemli Not–2: Bu yazıdaki bilgileri düzenleyip, daha anlaşılır hale getiren ben bir öğrenci değil, Bir "Rehber Öğretmeniyim". Bu nedenle yanlış anlaşılmaya açık olmayacak şekilde bu bilgilere tamamen güvenebilirsiniz.

Önemli Not–3: Bölümlerin hangi puan türüne ait olduğu bilgisi YGS kılavuzuna göre tekrardan güncellendi.2011 YGS kılavuzuna göre kesinleşen 4 yıllık YGS ve LYS bölümlerinin puan türleri tablosunu şu linkten indirebilirsiniz:

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Önemli Not–4: Ortak alan uygulaması devam etmektedir. Ayrıntılı açıklamalar aşağıda bir başlık altında belirtilmiştir. Şu linkteki dosyayı indirerek dosyadaki ortak alanlar bölümünden ortak alanları görebilirsiniz: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Önemli Not–5: Sınavsız geçiş 2010 yılı için uygulandı. 2011 yılında kaldırılması için açıklama yapıldı. Fakat resmi bir girişim henüz yapılmadı.

Önemli Not–6: Dil alanına DİL–3 adlı yeni bir puan türü eklenmiştir.

MESLEK LİSELİLERİN SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKINDAKİ BİLGİLERİ
Meslek liseli öğrencileri kendi alanlarındaki iki yıllık (önlisans) bölümlere geçerken aşağıdaki sınavsız geçiş kuralları geçerli olacaktır. (Kaynak: 2010 YGS kılavuzu sayfa 20)

Meslek Liselilerin Sınavsız Geçiş Öncelikleri
1- Mezuniyet yılı daha büyük adaylara öncelik verirler. (Yani yeni mezun olacaklara en öncelik, sonra sırasıyla daha yeni mezun olanlardan başlayarak böyle giderler. Yani eski mezunların şansı düşüyor.)

2- Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre sırayla şu şekilde belirlenir: Anadolu teknik lisesi, Teknik lise veya Anadolu meslek lisesi, Meslek Lisesi (Çok eski yıllarda mezun olanların enstitü adı altında mezun olduklarından Meslek lisesi sınıfına dâhildir.)

3- Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.

Not: METEB: Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır. Bu nedenle METEB iliçi veya ildışı diye bilinir.

4- Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi veya METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP'si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

5- Yukarıdaki 4 şarta göre eşit olan adaylardan yaşı küçük olana öncelik verilir.

ÖNEMLİ: Meslek liseli öğrencileri kendi alanların dışındaki 2 yıllık (önlisans), lisans (4, 5, 6 yıllık) ve Açıköğretim bölümlerine girerken ilgili 2010-ÖSYS puanları kullanılacaktır. Bu puanın oluşması içinde ilgili bölümün gerektirdiği sınavlara (Eğer seçmek istediği bölüm sadece YGS'ye göre alıyorsa sadece YGS sınavına girmesi yeterli olacaktır. Ama Mühendislik, hukuk, psikoloji gibi bölümler istiyorsa Ayrıca LYS sınavlarına da girmek zorundadırlar. Ayrıca kendi alanlarının dışındaki tüm 2 yıllık bölümler ve açıköğretim için sadece YGS'ye girmeleri yeterlidir.)
YENİ KATSAYI DÜZENLEMESİ
(Kaynak: 2010 YGS Kılavuzu sayfa 19'da 6.2 Madde)
''-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı'ndaki (LYS) ağırlıklı puanların her biri, kendi içinde 100–500 arasındaki puanlara dönüştürülecek

-Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) en büyüğü 500, en küçüğü 100 olacak şekilde hesaplanacak

-Yerleştirme puanları hesaplanırken Alan içi AOBP 0.15 katsayısı ile çarpılırken, Alan dışı AOBP 0.12 ile çarpılacak. (17 Mart 2010 kararına göredir.)

- Adaylardan öğretmen lisesi veya meslek lisesi mezunu olanlar kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde AOBP'leri 0.06 ek katsayısı ile çarpılacak (En fazla 30, en az 6 net puan gelecek) ve bulunan değer, 0.15 katsayısı ile hesaplanan puana eklenecek. Toplamda Okul puanları 0.15 + 0.06= 0.21 ile çarpılarak toplamda en fazla 105 puan getirebilecek. (17 Mart 2010 kararına göredir.)

- Üniversitede bir bölüm kazanıpta gitmeyen (Açıköğretimin kontenjansız bölümleri ve sınavsız geçişle bir yere yerleşenler hariç) öğrenciler o sene tekrar sınava girdiklerinde AOBP'leri 0.15 katsayısı yarı yarıya düşürülerek 0.075 ile çarpılacak.

Not: 2008-2009 öğretim yılında liseden mezun olamadığı için kazandığı üniversite bölümüne kayıt yaptıramayan adaylar, durumlarını dilekçe ile ÖSYM'ye bildirdikleri taktirde hiç kazanmamış (yerleştirilmemiş) adaylar gibi işlem göreceklerdir. Yani AOBP puanları kırılmayacaktır. (Kaynak: 2010 YGS Kılavuzu sayfa 19'da 6.2 Madde son paragraf ve sayfa 24'de 10.11 madde)


ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI UYGULAMASI NASIL OLACAK?
Ortaöğretim Başarı Puan Puanı (OBP) ve Ağırlıklı Orta Ortaöğretim Başarı Puan (AOBP) Değer Aralıkları 50–100 yerine 100–500 olacaktır ve OBP ve AOBP mevcut hesaplama yöntemine göre hesaplanacak.


OBP ve AOBP Hesaplama Yönergesi şu linkten indirilebilir: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


YERLEŞTİRME PUANLARI NASIL HESAPLANACAK?
1) Yerleştirme puanları hesaplanırken, Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) 0,15 ile çarpılarak sınav puanlarına (YGS ve LYS puanları) eklenecektir.

Y-YGS = YGS + (0,15 x AOBP)
Y-LYS-MF = LYS-MF + (0,15 x AOBP)
Y-LYS-TM = LYS-TM + (0,15 x AOBP)
Y-LYS-TS = LYS-TS + (0,15 x AOBP)
Y-LYS-DİL = LYS-DİL + (0,15 x AOBP)

LYS, YGS ve AOBP puanların büyük değeri 500 olduğu için, yerleştirme puanının en büyük değeri:

500 + (0,15 x 500) = 575 olacaktır.

Not: Eski 100–300 puan aralığı sisteminde AOBP’nin getirisi %21 oranında (en fazla 80 net puan geliyordu) etkisi vardı. Yeni 100–500 puan aralığı sisteminde ise AOBP’nin getirisi %13 oranına (en fazla 75 puan gelecek) düşürüldü.

2) Meslek Lisesi ve öğretmen lisesi çıkışlı adaylar kendi alanlarındaki lisans programlarına yerleştirilirken yerleştirme puanlarına eklenecek ek puan (0,06 x AOBP) olarak hesaplanacaktır.

Ek puanın en büyük değeri 500 x 0,06 = 30 olacaktır.
Yani Meslek lisesine en fazla 30 ek puan gelebilecek.

3) Bir önceki yıl bir yükseköğretim programına merkezi sistemle yerleştirilen veya önkayıtla kaydolan adayların yerleştirme puanları hesaplanırken 0,15 ve 0,06 katsayılarının yarısı alınacaktır. (0,15 yerine 0,075; 0,06 yerine de 0,03)

Önemli: Üniversitede bir bölüm kazanıpta gitmeyen (Açıköğretimin kontenjansız bölümleri ve sınavsız geçişle bir yere yerleşenler hariç) öğrenciler o sene tekrar sınava girdiklerinde AOBP'leri 0.15 katsayısı yarı yarıya düşürülerek 0.075 ile çarpılacak.

Not: 2008-2009 öğretim yılında liseden mezun olamadığı için kazandığı üniversite bölümüne kayıt yaptıramayan adaylar, durumlarını dilekçe ile ÖSYM'ye bildirdikleri taktirde hiç kazanmamış (yerleştirilmemiş) adaylar gibi işlem göreceklerdir. Yani AOBP puanları kırılmayacaktır. (Kaynak: 2010 YGS Kılavuzu sayfa 19'da 6.2 Madde son paragraf ve sayfa 24'de 10.11 madde)ÜNİVERSİTE SINAVINI KAZANIP TEKRAR SINAVA GİRMEK İSTEYENLERİN GENE PUANLARI KIRILACAK!
Üniversitede bir yere yerleşen ve tekrar o yıl sınava giren kişinin ciddi derecede puanı kırılıyordu. Bu yıl da puanı kırılacaktır. Fakat bu yıl sadece bu kırılma oranı biraz daha azalmıştır. Eskiden AOBP'den en fazla 80 net puan alan bir öğrencinin puanı, 0.3 ile çarpıldığı zaman 30'a kadar düşüyordu. Bu düşüş; 100–300 puan aralığına sahip bu sistemde etkisini çok fazla göstermekteydi. Yani %21 etkiye sahip AOBP, 0.3 ile çarpıldığı zaman toplam puana etkisi %7,8'e kadar düşüyordu.

Fakat yeni sistemde AOBP’den en fazla 75 net gelen bir öğrencinin puanı yarıya inecek. Yani 37,5 puan gelecek. Oysa eski sistemde bu kırılma yarıdan daha fazlaydı. Yani kayıp daha çoktu.

Ayrıca yeni sistemde AOBP’nin toplam puana etkisi %13'e kadar düştüğü için, üniversitede bir yere yerleşen (Açık öğretim hariç) bir öğrenci, tekrar sınava girmek isterse AOBP'si yarı yarıya azaldığı zaman etkisini % 6,5'a kadar düşürecektir.

Önemli: Üniversitede bir bölüm kazanıpta gitmeyen (Açıköğretimin kontenjansız bölümleri ve sınavsız geçişle bir yere yerleşenler hariç) öğrenciler o sene tekrar sınava girdiklerinde AOBP'leri 0.15 katsayısı yarı yarıya düşürülerek 0.075 ile çarpılacak.

Not: 2008-2009 öğretim yılında liseden mezun olamadığı için kazandığı üniversite bölümüne kayıt yaptıramayan adaylar, durumlarını dilekçe ile ÖSYM'ye bildirdikleri taktirde hiç kazanmamış (yerleştirilmemiş) adaylar gibi işlem göreceklerdir. Yani AOBP puanları kırılmayacaktır. (Kaynak: 2010 YGS Kılavuzu sayfa 19'da 6.2 Madde son paragraf ve sayfa 24'de 10.11 madde)


ORTAK ALAN UYGULAMASI HAKKINDAKİ BİLGİLER
Danıştayın kararından sonra ortak alan uygulaması tekrar eskisi gibi devam edip etmeyeceği belirsizdi. Kılavuzu incelediğimizde ortak alan uygulamasının devam ettiğini görmekteyiz. (Kaynak: 2010 YGS kılavuzu sayfa 32 (sözel), 33 (TM), 34 (Sayısal) de yer alan tablolar)

Şu linkteki dosyayı indirerek dosyadaki ortak alanlar bölümünden ortak alanları görebilirsiniz: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Mesela; TM öğrencisi Türkçe öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Halkla ilişkiler ve reklamcılık, Zihin Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliklerini seçerken AOBP puanları kırılmayacak. Yani AOBP'leri 0.15 ile çarpılacaktır.

Aynı şekilde Sayısal öğrenci İşletme, İktisat, Sınıf Öğretmenliği, Zihin Engelliler, İşitme Engelliler Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği gibi alanları seçerken AOBP puanları kırılmayacak. Yani AOBP'leri 0.15 ile çarpılacaktır.ALAN DIŞI TERCİH EDİLDİĞİ TAKTİRDE BİRAZ PUAN KIRILACAK!
Yerleştirme puanları hesaplanırken Alan içi AOBP 0.15 katsayısı ile çarpılırken, Alan dışı AOBP 0.12 ile çarpılacak.

Buna göre okul puanı 0.15 çarpıldığında 75 net gelen okul birincisi bir öğrencisi, Alan dışı tercih ettiği takdirde AOBP 0.12 ile çarpılacağından 60 net okul puanı gelecek. Yani 15 puanlık maksimum, minimum 3 puanlık bir kayıp olacaktır. Okul puanınız düştükçe kırılan puanın miktarı da düşecektir. Örneğin okuldan net 60 (AOBP: 400 oluyor) gelen bir öğrenciye alan dışı tercih ettiğinde 48 gelecek. Yani kayıp 12 puan olacak. Okuldan net 50 gelen (AOBP: 333 oluyor) bir öğrenciye alan dışı tercih ettiğinde 39.96 gelecek. Yani 10,04 puan kayıp olacak. Görüldüğü gibi ortalama bir AOBP’ye sahip öğrencinin Alan dışı tercihinde kayıbı 9-10 puan olacak.

Peki bu kayıpların soru adeti olarak karşılığı nedir?
YGS hesaplamalarında sorulara verilen puanlar yüksek olduğu için, alan dışı tercihlerde kırılan okul puanımızı telafi etmek kolay. Aşağıdaki örneklere bakarak bunu daha iyi anlayabiliriz. (Genelde çoğu kişide ortalama 9-10 puan kayıp olabileceği için 10 puanlık kayıbı telafi etmek için hangi netleri ekstradan yapmamız gerekli olduğunu yazdım.)
YGS-1 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 2.5 net mat-1 veya 3.3 fen-1
YGS-2 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 2.5 net fen-1 veya 3.3 mat-1
YGS-3 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 2.5 net Türkçe veya 3.3 sosyal-1
YGS-4 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 2.5 net Sosyal-1 veya 3.3 Türkçe
YGS-5 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 3 net Türkçe veya 3.5 net mat-1
YGS-6 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 3 net Mat-1 veya 3.5 net Türkçe

LYS hesaplamalarında durum daha farklı. Alan dışı tercih edildiği takdirde maksimum 15 puana kadar çıkan kayıbı telafi etmek için 9-10 soru yapmak gerekir. (Genelde çoğu kişide ortalama 9-10 puan kayıp olabileceği için 10 puanlık kayıbı telafi etmek için hangi netleri ekstradan yapmamız gerekli olduğunu yazdım.)

Aşağıdaki örneklere bakarak bunu daha iyi anlayabiliriz.
MF-1 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 6 mat-1 veya 5 mat-2, 9 Türkçe veya 12 fen-1, 7 fizik, 11 Kimya, 15 Biyoloji, 5.75 Geometri
MF-2 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 9 Türkçe, 9 Mat-1, 20 Sosyal-1, 7.5 Fen-1, 7.5 Mat-2, 11 Geometri, 5.75 Geometri, 6.25 Kimya ve Biyoloji
MF-3 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 9 Türkçe, 9 Mat-1, 9 Fen-1, 10 Mat-2, 15 Geometri, 5.75 Fizik ve Kimya, 5 Biyoloji
MF-4 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 9 Türkçe, 7 Mat-1, 10 Fen-1, 5.5 Mat-2, 6 Geometri, 5.75 Fizik, 8.3 Kimya, 15 Biyoloji

TM-1 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 7 Türkçe, 6.25 Mat-1, 20 Sosyal-1, 5 Mat-2, 7.5 Geometri, 7.75 Edebiyat, 8.5 Coğrafya-1
TM-2 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 7 Türkçe ve Mat-1, 14 Sosyal-1, 5.5 Mat-2, 9.5 Geometri, 6.5 Edebiyat, 7.5 Coğrafya-1
TM-3 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 6.5 Türkçe, 10 Mat-1 ve Sosyal-1, 7 Mat-2, 11 Geometri, 5.5 Edebiyat, 6 Coğrafya-1

TS-1 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 7.5 Türkçe, 10 Mat-1, 8.3 Sosyal-1, 8.3 Edebiyat, 10 Coğrafya-1, 10 Tarih, 9 Coğrafya-2, 5 Felsefe Grubu
TS-2 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 5.5 Türkçe, 16 Mat-1, 9 Sosyal-1, 5.5 Edebiyat, 12 Coğrafya-1, 7.3 Tarih, 8 Coğrafya-2, 7.5 Felsefe Grubu

DİL-1 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 6.5 Türkçe, 11 Sosyal-1, 16 Mat-1, 20 Fen-1, 3.25 Dil sorusu
DİL-2 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 10 Türkçe, 19 Sosyal-1, 35 Mat-1, 50 Fen-1, 5 Dil sorusu
MESLEK LİSELİLERİNİ İLGİLENDİREN KONU VE ÖNLİSANS (2 YILLIK) PROGRAMLAR
Meslek liselileri kendi alanlarında 4 yıllık bir bölüme gitmek istiyorlarsa sadece YGS sınavına girmeleri yeterli olacak. (Ayrıca 2 yıllık tercihler içinde sınavsız geçiş veya YGS sınavından alınan puan kullanılacak)YGS TESTLERİNİN LYS PUANLARINA KATKISI NE KADAR?
YGS sınavındaki testler LYS puan türlerinin hesaplanmasına etkisi %40 olacak. Yani MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2, TM-3, TS-1 ve TS-2 puan türlerinin her birine katkısı %40 olacak.

Bu %40 etkiyi MF–1 puan türünü örnek göstererek şöyle açıklayabiliriz.

MF–1 Puan türünü oluşturan testlerin ağırlıkları şöyledir: Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 16, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 8, Matematik yüzde 26, Geometri yüzde 13, Fizik yüzde 10, Kimya yüzde 6 ve Biyoloji yüzde 5;

Türkçe %11 (YGS’de yer alan 40 Türkçe)
Temel Matematik %16 (YGS'de yer alan 40 Mat–1)
Sosyal %5 (YGS'de yer alan 40 Sosyal–1)
Fen %8 (YGS'de yer alan 40 Fen–1)

Görüldüğü gibi YGS sınavında yer alan testlerin MF–1 puan türüne getirisi, yüzdelikleri topladığımızda %40’tır.LYS TESTLERİNİN LYS PUANLARINA KATKISI NE KADAR?
LYS testlerinin LYS puan türlerine katkısı %60'dır. Bu %60 etkiyi MF–1 puan türünü örnek göstererek şöyle açıklayabiliriz.

MF–1 puanının oluşmasında %60 pay oluşturan LYS testlerin ağırlıkları şöyledir:

Matematik %26 (LYS-1 sınavındaki 50 matematik)
Geometri %13 (LYS-1 sınavındaki 30 geometri)
Fizik %13 (LYS-2 sınavındaki 30 fizik)
Kimya %6 (LYS-2 sınavındaki 30 kimya)
Biyoloji %5 (LYS-2 sınavındaki 30 biyoloji)

Not: LYS Sınavı ayrıntıları adlı başlığın 6. maddesinde diğer puan türlerinin dağılımı verilmiştir.YGS SINAVI (1.SINAV) TÜM AYRINTILARI
2011 YGS sınav zamanı: 27 Mart Pazar günü saat 10:00
2011 YGS başvuru tarihi: 3 Ocak ile 19 Ocak arası yapılacak.
2011 YGS sonuçlarının açıklanması: 25 Nisana kadar açıklanacak.
2011 YGS sınav ücreti: 35 TL
2011 ÖSYS Başvuru hizmeti ücreti: 3 TL
Yeni Şifre Edinme ücreti: 2 TL

Sınavsız geçişten sadece yararlanmak isteyenler: 10 TL
Sınav ücretleri yatırılacak bankalar: T.C Ziraat Bankası'nın, T. Vakıflar Bankası'nın, T. Halk Bankası'nın ve Akbank'ın tüm şubelerine, T. Garanti Bankası'na ise internetten yapılabilecek.
2010 YGS tercihlerinin tarihi: 26 Temmuz - 6 Ağustos arası yapıldı.
2010 YGS tercihlerinin açıklanması: 15 Ağustos tarihinde açıklandı.
Kazananların üniversiteye kayıt tarihleri: 5-9 Eylül2010 YGS'ye başvuran adayların istatistik bilgileri
EK 1: [URL="http://www.osym.gov.tr/Genel/dg.ashx?DIL=1&BELGEANAH=35415&DOSYAISIM=2009_2010_OSYS_Karsilastirma_Ogrenim_Durum.pdf"]2009 ve 2010-ÖSYS'ye Başvuranların Öğrenim Durumuna Göre Dağılımı[/URL]
EK 2: [URL="http://www.osym.gov.tr/Genel/dg.ashx?DIL=1&BELGEANAH=35415&DOSYAISIM=2009_2010_OSYS_Karsilastirma_Basvuru_Turu.pdf"]2009 ve 2010-ÖSYS'ye Başvuranların Başvuru Türüne Göre Dağılımı[/URL]
EK 3: [URL="http://www.osym.gov.tr/Genel/dg.ashx?DIL=1&BELGEANAH=35415&DOSYAISIM=2009_2010_OSYS_Karsilastirma_Okul_Turu.pdf"]2009 ve 2010-ÖSYS'ye Başvuranların Okul Türüne Göre Dağılımı[/URL]

Linklerin ana sayfası: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

2010 YGS Soru ve Cevapları Sayfası: [URL="http://www.osym.gov.tr/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFD4AF1EF75F7A7968E434301BA9CE0F4F"][Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] target="_blank" rel="nofollow">http://[/URL][URL="http://www.osym.gov.tr/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFD4AF1EF75F7A7968E434301BA9CE0F4F"]www.osym.gov.tr/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFD4AF1EF75F7A7968E434301BA9CE0F4F[/URL]

2010 YGS Sonuçları İstatistik Bilgileri: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


2010 YGS konu analizi: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Not:
YGS konu analizinde testlerde hangi konudan kaç soru geldiği yer almaktadır.


1- YGS sınavına kimler girecek: YGS’ye ister 2 yıllık, isterse 4 yıllık bir bölüm isteyen herkes girmek zorundadır. Yetenek sınavlarıyla bir bölüm kazanmak isteyen, polis meslek yüksek okuluna ve astsubaylık meslek yüksek okullarına başvurmak isteyen adaylar da YGS’ye girmek zorundadırlar.

2- YGS sınavında nerelerden soru gelecek:YGS’de testlerde sorumlu olunan konular Ortak müfredata dayalı konular (6, 7, 8. sınıf ve Lise-1 konuları) olacak. Yani tüm okul türleri ve alanlarda okutulan derslerle ilgili sorular sorulacak. 2010 YGS'de sorulan soruların ağırlığı %80 ortaokul, lise-1 ağırlıklıydı. Sadece bazı derslerdeki konular lise-2 ve lise-3 (Felsefe) sınıfına ait olmuştur.

YGS'de muhakeme gücü yüksek, yorum becerisini ölçmeye dayalı sorular sorulmaktadır. Az da olsa bilgiye dayalı sorular da gelmektedir.

YGS-LYS Müfredatını indir (Excel): [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

2. Farklı tablo: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

2010 YGS konu analizi: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Not:
YGS konu analizinde testlerde hangi konudan kaç soru geldiği yer almaktadır.

3- YGS sınavında testlere göre sorulacak soru sayıları: YGS’de Türkçe, Temel Matematik (Geometri dâhil), Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testinin her birinden 40'ar olmak üzere toplam 160 soru yöneltilecek. Adaylara toplam 160 dakika süre verilecek.

Türkçe Testi: 40 tane (Dil bilgisi soruları var fakat kaçı dil bilgisi olduğu belli değildir.
Not: 2010 YGS'de 5 tane Dil bilgisi sorusu gelmiştir. Ama bu değişken bir durumdur. 2011 YGS'de daha fazla veya gene 5 tane gelebilir. Yani kesin şu kadar dil bilgisi sorusu gelecektir diye bir belirleme yoktur.

Temel Matematik Testi: 28 Mat-1 (29-30) + 12 Geometri (11-10 da olabilir.)
Not: 2010 YGS'de 32 Matematik gelirken 8 geometri sorusu gelmiştir. Bu sayılar değişkendir. 2011 YGS'de daha fazla veya gene bu civarlarda soru gelebilir. Yani kesin şu kadar matematikten, şu kadar geometriden soru gelecektir diye bir belirleme yoktur.

Sosyal Bilimler Testi: 17 Tarih + 14 Coğrafya + 9 Felsefe
Fen Bilimleri Testi: 14 Fizik + 13 Kimya + 13 Biyoloji


4- YGS sınavının yapılış şekli nasıl olacak: Tek sınav halinde bu sınav yapılacaktır. Ve tek soru kitapçığı ve tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

5- YGS sınavında nasıl bir puan hesaplaması ve puan türleri kullanılacak: YGS sınavı için altı ayrı puan türü hesaplanacak. YGS 1-2 bugünkü Sayısal-1, YGS 3-4 bugünkü Sözel-1, YGS 5-6 bugünkü Ea-1 puanlarının yerine kullanılacak.

YGS-1 Puan türünde(SAY-1): Türkçe'nin ağırlığı yüzde 20, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 40, Sosyal'in ağırlığı yüzde 10, Fen'in ağırlığı yüzde 30;
YGS-2 Puan türünde (SAY-1): Türkçe'nin ağırlığı yüzde 20, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 30, Sosyal'in ağırlığı yüzde 10, Fen'in ağırlığı yüzde 40;

YGS-3 Puan türünde (SÖZ-1): Türkçe'nin ağırlığı yüzde 40, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 20, Sosyal'in ağırlığı yüzde 30, Fen'in ağırlığı yüzde 10;
YGS-4 Puan türünde (SÖZ-1): Türkçe'nin ağırlığı yüzde 30, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 20, Sosyal'in ağırlığı yüzde 40, Fen'in ağırlığı yüzde 10,

YGS-5 Puan türünde (EA-1): Türkçe'nin ağırlığı yüzde 37, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 33, Sosyal'in ağırlığı yüzde 20, Fen'in ağırlığı yüzde 10,
YGS-6 Puan türünde (EA-1): Türkçe'nin ağırlığı yüzde 33, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 37, Sosyal'in ağırlığı yüzde 10, Fen'in ağırlığı yüzde 20 olacak.

6- YGS puanları nerelerde ve nasıl kullanılabilecek: 2009'da Sayısal–1, Sözel–1, EA–1 ile girilen 4 yıllık lisans programların bir kısmına ve 2 yıllık bölümlerin hepsiyle YGS puanıyla girilecek.

YGS puanları 100 ile 500 arasındaki ham puanlardan oluşacak. (Eski sistemde en düşük, 100 en yüksek 300 idi.) Bu ham puana okul puanınız eklendiğinde en fazla 575 olabilecek. Meslek liselilerine kendi alanlarını seçtikleri takdirde ek en fazla 30 puan kadar gelebilecek. Yani meslek liselilerin toplam puanları en fazla 605 puan (500+75+30=605) olabilecek.

Bu sınavda elde edilecek puanlar sonucunda üç taban puan oluşacak.

Bir tanesi Önlisans (2 yıllık) Taban Puanı–1: Bu taban puanını geçen adaylar önlisans (2 yıllık) programları ile Açıköğretim programlarını ve özel yetenek programlarını tercih edebilecek. Bu taban puan 140 olarak belirlendi.

Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.

İkinci bir taban puan: LYS sınavlarına katılma hakkı sağlayacak. LYS baraj puanı 180 olarak belirlendi.

Üçüncü taban puan: 2009'da Sayısal–1, Sözel–1, EA–1 ile girilen 4 yıllık lisans programlarını tercih etmek için kullanılacak. YGS’ de 4 yıllık bir bölüm tercih etmek için YGS’ de ilgili puan türünden en az 180 almak gereklidir.
LYS SINAVLARININ TÜM AYRINTILARI
2011 LYS Sınav zamanları:
18 Haziran Cumartesi saat 10.00'da LYS-1 (Matematik-2, Geometri)
18 Haziran Cumartesi saat 14.00'da LYS-5 (Yabancı Dil Sınavı)
19 Haziran Pazar saat 10.00'da LYS-4 (Tarih, Coğrafya-2, Felsefe Grubu)
25 Haziran Cumartesi saat 10.00'da LYS-3 (Edebiyat, Coğrafya-1)
26 Haziran Pazar saat 10.00'da LYS-2 (Fizik, Kimya, Biyoloji)

2011 LYS başvuru tarihleri:
25-29 Nisan arası yapılacak.
2010 LYS sonuçlarının açıklanması: 15 Temmuz'da açıklandı.
2011 LYS sınav ücretleri: Her LYS sınavına 20 TL alınacak.
2011 LYS Başvuru hizmeti ücreti: 3 TL
Sınav ücretleri yatırılacak bankalar: T.C Ziraat Bankası'nın, T. Vakıflar Bankası'nın, T. Halk Bankası'nın ve Akbank'ın tüm şubelerine, T. Garanti Bankası'na ise internetten yapılabilecek.
2010 LYS (ÖSYS) tercihlerinin tarihi: 26 Temmuz - 6 Ağustos arası yapıldı.
2010 LYS tercihlerinin (ÖSYS) açıklanması: 15 Ağustos tarihinde açıklandı.
Kazananların üniversiteye kayıt tarihleri: 5-9 Eylül


2010 LYS Soru ve Cevapları: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

2010 LYS Sonuçları İstatistik Bilgileri: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

2010 LYS-1 ve LYS-2 konu analizi (Sayısal öğrenciler için): [URL="http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/lys1-2.%28fen%29.analizi.site.bmp"][Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

2010 LYS-1 ve LYS-3 konu analizi (TM öğrenciler için): [URL="http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar/lys1-3.%28tm%29.analizi.site.bmp"][Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Not: LYS konu analizinde testlerde hangi konudan kaç soru geldiği yer almaktadır.


1- LYS sınavlarına kimler girebilecek: YGS’de 180 barajı geçen herkes LYS sınavlarına girebilecektir.

2- LYS sınavlarında nerelerden soru gelecek? Yani Müfredatta nereden sorumluyuz?:Sorular lise-2, lise-3 ve lise-4 ağırlıklı konulardan oluşacak. Lise-1 konularında da az oranda soru gelecek. Soru tarzları da daha çok bilgiye dayalı sorular olacak.

YGS-LYS Müfredatını indir (Excel): [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

2. Farklı tablo: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


3- YGS sınavında Testlere ve Derslere göre sorulacak soru sayısı ne kadar olacak ve yapılış şekilleri nasıl olacak: Sınavın ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) ise soru sayıları ve süreleri testlere göre değişecek.

LYS-1 (Matematik-Geometri): 50 Matematik + 30 Geometri (8 Tanesi Analitik Geometri)

- 50 Matematik sorusuna 75 dakika, 30 Geometri sorusuna 45 dakika süre verilecek. (Yani toplamda süre 120 dakika verilecek.)

- Matematik ve geometri testleri için ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler kullanılacak.
- Cevap kağıdı iki test için ortak olacak.

Not: 2010 LYS-1'de matematikten 4 Mat-1 sorusu gelmiştir.


LYS-2 (Fen Bilimleri): 30 Fizik + 30 Kimya + 30 Biyoloji

- 30 Fizik sorusuna 45 dakika, 30 Kimya sorusuna 45 dakika, 30 Biyoloji sorusuna 45 dakika verilecek. (Yani toplamda 135 dakika verilecek.)

- Fizik, kimya ve biyoloji testleri için ayrı soru kitapçığı ve ayrı süreler kullanılacak.
- Cevap kâğıdı üç test için ortak olacak.

Not: Belli oranda YGS konularından soru gelmiştir. Mesela YGS fizik konularından fizik testinde 9 soru yer almıştır.


LYS-3'ün (Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı): 56 Türk Dili ve Edebiyat + 24 Coğrafya–1

- 56 Edebiyat sorusuna 85 dakika, 24 Coğrafya–1 sorusuna 35 dakika süre verilecek. (Yani toplamda 120 dakika süre verilecek.)

- Türk Dili ve Edebiyatı testi ile Coğrafya -1 testi için ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler kullanılacak.
- Cevap kağıdı, iki test için ortak olacak.

Not: Coğrafya-1 sınavındaki sorular, genel liselerin Türkçe-Matematik alanında okutulan coğrafya dersinin konularıyla sınırlı olacaktır. Yani tüm lise coğrafya müfredatından öğrenciler sorumludur.
Not: 56 Edebiyat sorusunda bu yıl 20 Dil ve Anlatım sorusu gelmiştir.


LYS-4'ün (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu testi): 44 Tarih + 16 Coğrafya–2 + 30 Felsefe Grubu (10 Psikoloji, 10 Sosyoloji, 10 Mantık)

- 44 tarih sorusuna 65 dakika, 16 Coğrafya–2 sorusuna 25 dakika, 30 Felsefe grubu sorusuna 45 dakika süre verilecek. (Yani toplamda 135 dakika süre verilecek.)

- Ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler kullanılacak.
- Cevap kağıdı, üç test için ortak olacak.

Not: 44 Tarih sorusunda bu yıl 15 Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi sorusu gelmiştir.


LYS-5'in (Yabancı Dil): Soru sayısı 80, süresi 120 dakika olacak. Yabancı dil testi için tek soru kitapçığı ve tek cevap kağıdı kullanılacak.

20 Soru: Kelime bilgisi ve Dil bilgisi
12 Soru: Çeviri
48 Soru: Okuduğunu Anlama


4- LYS sınavında nasıl bir Puan hesaplaması ve Puan türleri kullanılacak: İkinci aşama olan LYS'nin Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM), Türkçe-Sosyal (TS) ve Dil puan türü gruplarının her birinden birden fazla puan türü oluşturuldu.

MF puan türü grubu: MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4,
TM puan türü grubu: TM-1, TM-2 ve TM-3,
TS puan türü grubu: TS-1 ve TS-2,
Dil puan türü grubu: DİL-1, DİL-2 ve DİL-3


5- LYS puan türleri ALANLARA göre nerelerde kullanılacak ve derslerin getirdiği puan ağırlıkları nasıl olacak: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

A- MF grubundaki puan türlerinin ağırlıkları
MF–1 Puan türü:
Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 16, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 8, Matematik yüzde 26, Geometri yüzde 13, Fizik yüzde 10, Kimya yüzde 6 ve Biyoloji yüzde 5

MF–2 Puan türü:
Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 11, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 13, Matematik yüzde 16, Geometri yüzde 7, Fizik yüzde 13, Kimya yüzde 12, Biyoloji yüzde 12

MF–3 Puan türü: Tıp,Diş Hekimliği, Eczacılık, Genetik ve Biyomühendislik, Gıda Mühendisliği, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Beslenme ve Diyetetik, Biyomühendislik, Veteriner gibi bölümler için kullanılacak.

Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 11, Sosyal yüzde 7, Fen yüzde 11, Matematik yüzde 13, Geometri yüzde 5, Fizik yüzde 13, Kimya yüzde 14 ve Biyoloji yüzde 15

MF–4 Puan türü: Bilgisayar, Bilgisayar sistemleri, İnşaat, Makine, Çevre, Deniz ulaştırma, Elektrik, Elektronik, Elektrik-Elektronik, Endüstri, Gemi inşaatı Mühendislikleri gibi bölümler için kullanılacak.

Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 14, Sosyal yüzde 6, Fen yüzde 9, Matematik yüzde 22, Geometri yüzde 11, Fizik yüzde 13, Kimya yüzde 9 ve Biyoloji yüzde 5


B- TM grubundaki puan türlerinin ağırlıkları
TM–1 Puan türü: İktisat, İşletme, Maliye, ÇEKO, Ekonomi, Bankacılık ve Sigortacılık (Fakülte) Turizm ve Otelcilik (Fakülte) gibi bölümler için kullanılacak.

Türkçe yüzde 14, Temel Matematik yüzde 16, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 5, Matematik yüzde 25, Geometri yüzde 10, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 18 ve Coğrafya–1 yüzde 7

TM–2 Puan türü: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Sınıf Öğretmenliği, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı gibi bölümler için kullanılacak.

Türkçe yüzde 14, Temel Matematik yüzde 14, Sosyal yüzde 7, Fen yüzde 5, Matematik yüzde 22, Geometri yüzde 8, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 22 ve Coğrafya–1 yüzde 8

TM–3 Puan türü: Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Antropoloji, Arkeoloji gibi bölümler için kullanılacak.

Türkçe yüzde 15, Temel Matematik yüzde 10, Sosyal yüzde 10, Fen yüzde 5, Matematik yüzde 18, Geometri yüzde 7, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 25 ve Coğrafya–1 yüzde 10


C- TS grubundaki puan türlerinin ağırlıkları ve kullanılacak alanları
TS–1 Puan türü: Coğrafya, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Radyo ve Televizyon, Halkla İlişkiler, Gazetecilik gibi bölümler için kullanılacak.

Türkçe yüzde 13, Temel Matematik yüzde 10, Sosyal yüzde 12, Fen yüzde 5, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 15, Coğrafya–1 yüzde 8, Tarih yüzde 15, Coğrafya–2 yüzde 7 ve Felsefe Grubu yüzde 15

TS–2 Puan türü: Türkçe öğretmenliği, Türk dili ve edebiyatı, Tarih, Sanat tarihi, Sümeroloji, Hititoloji gibi bölümler için kullanılacak.

Türkçe yüzde 18, Temel Matematik yüzde 6, Sosyal yüzde 11, Fen yüzde 5, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 25, Coğrafya–1 yüzde 5, Tarih yüzde 15, Coğrafya–2 yüzde 5 ve Felsefe Grubu yüzde 10


D- DİL grubundaki puan türlerinin ağırlıkları ve kullanılacak alanları
DİL–1 puan türü: İngilizce, Alman Dili ve Edebiyatı, Almanca Öğretmenliği, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Çeviribilim (Alm., İng, Fran.), Dil Ağırlıklı Programlar, Fransız Dili ve Edebiyatı, Fransızca Öğretmenliği, İngiliz Dil Bilimi, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği, Karşılaştırmalı Edebiyat (Alm., İng., Fran.), Mütercim-Tercümanlık (Alm., İng., Fran.), Turist Rehberliği (Alm., İng., Fran.)

Türkçe yüzde 15, Temel Matematik yüzde 6, Sosyal yüzde 9, Fen yüzde 5 ve Yabancı Dil yüzde 65

DİL–2 puan türü: Arnavutça, Boşnakça, Bulgar Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı, Çeviribilim (Batı bilimleri), Dilbilim (Batı dilleri), Eski Yunan Dili ve Edebiyatı, Hırvat Dili ve Edebiyatı, Hungaroloji, İspanyol Dili ve Edebiyatı, İtalyan Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat (Batı Dilleri), Latin Dili ve Edebiyatı, Leh Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık (Batı Dilleri), Turist Rehberliği (Batı Dilleri), Yunan Dili ve Edebiyatı, Yunanca

Türkçe yüzde 25, Temel Matematik yüzde 7, Sosyal yüzde 13, Fen yüzde 5 ve Yabancı Dil yüzde 50 olarak belirlendi.


DİL-3 puan türü: Arap dili ve edebiyatı, Arapça öğretmenliği, Çeviribilim (Doğu Dilleri), Çin Dili ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı, Dilbilim (Doğu Dilleri), Gürcü Dili ve Edebiyatı, Hindoloji, Japon Dili ve Edebiyatı, Japonca Öğretmenliği, Karşılaştırmalı Edebiyat (Doğu Dilleri), Kore Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık (Doğu Dilleri), Rus Dili ve Edebiyatı, Sinoloji, Turist Rehberliği (Doğu Dilleri, Urdu Dili ve Edebiyatı

Türkçe yüzde 48, Temel Matematik yüzde 7, Sosyal yüzde 20, Fen yüzde 5 ve Yabancı Dil yüzde 20 olarak belirlendi.


6- LYS puanları en fazla ne kadar olabilecek:Öğretmen liselilerin kendi alanlarında girdikleri programlar hariç, alınabilecek en yüksek puanın 575 olacak.

Öğretmen lisesi çıkışlı adaylar kendi alanlarındaki lisans programlarına yerleştirilirken verilecek ek puan ile hesaplama yapıldığında ise, alınabilecek en yüksek puan 605 olacak.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://teknocix.benimforum.net
 
Yeni ÖSS Sistemi (YGS VE LYS) - Güncel + Ayrıntılı Sunum Eklendi! | 2. Konu
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
TEKNOCİX :: Eğitim :: Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM-
Buraya geçin: